Küçük teknemize veda…

Üçüncü sahibi olarak uzun süre keyifle kullandığım, üzerine bir çok yeni ekipman donattığım, çok güzel deneyimler edindiğim Arda 80’i Mayız 2021 başında satılığa çıkarttık.

Sahibinden.com sitesinde kaldığı 40 günlük süre içerisinde Arda 80, 290 civarında kişi tarafından favori ilan olarak işaretlendi. Yaklaşık 15.000 kez görüntülendi. Bir çok telefon ve mesaj aldım.

Artık yayında olmayan ilanımız…

Bir çok kişi Ege Yat 23 için özel ilgi gösterdiklerini, bu boyda tekne aradıklarını ifade ettiler. Pandemi, ramazan ve kısıtlamalar sebebiyle ziyaretçileri çok zorluklarla ve uzun planlamalarla kabul edebildik. Bir de aynı dönemde müsilaj sorunu baş gösterdi, teknemizi liman içinde bile hareket ettiremedik.

Gelip, zahmet edip teknemizi gören ve fiyat veren kaptanlara çok teşekkür ederim. Satışa çıktığımızı ayrıca youtube kanalımızdan da böyle duyurmuştum:

Nihayet, bir çok talip arasında; denizciliğe tutkun ve serüvenlerinin henüz başında olan genç bir çift çıkageldiler. Pratik bilgileri az gibi görünse de uzun süredir kendilerine tekne aradıkları ve teoride bir çok detaya hakim oldukları, hem ilgilerinden hem de sordukları sorulardan belliydi. Geldikleri gün, Güzelyalı’daki marinamız lebalep müsilaj doluydu. Motorun su girişleri tıkanır korkusuyla denize çıkmadık, ama detaylı olarak tekneyi yerinde inceledik.

Bu arada hanımları denize ilgi duyan beylerin büyük nimete sahip olduklarını ifade etmem lazım. Hanımefendi, denize ve tekneye az rastlanır bir biçimde hayallerinin içinden bakıyordu. Zaten gelmeden önce de Arda80’i sevmiş gibiydi.

Kısa bir değerlendirme sonrası karşılıklı olarak fiyatlarımızı revize ettik ve mutabakata vardık. Devri işlemleri için Mudanya’da buluşmak üzere sözleştik.

Artık tüm liman işlemleri e-devlet üzerinden Umurbey portalinden yapılabiliyor/yapılıyor. Devirle ilgili bazı detayları önceki yazımda anlatmıştım.

Nihayet; ben satıcı olarak hem alıcının bilgilerini hem de yapacağım işleme ilişkin bilgileri sisteme girdim, belgeleri (bağlama kütüğü, teknenin kıçtan, iskele ve sancak baş omuzluktan jpg formatında resimleri ve TC Kimlik belgesi) yükledim. Kendimizce uygun olan gün ve saat için Mudanya Liman Başkanlığından randevu oluşturdum.

O gün birlikte limana gittik, formları – dilekçeleri doldurduk, hazırladığımız belgeleri sunduk. Oradan vergi dairesine harç yatırmaya gittik. Dönüşte hızlıca devir işlemini tamamladık.

Yeni sahibi, devir esnasında isim değişikliği (Arda 80 -> Sakin) yaptı, ardından tekneyi hemen karaya aldı. Motorun bakımını yaptırdı. Zehirli boyası ve bazı basit ahşap işlerini tamamladı. Ertesi hafta, bakımlar ve sezon hazırlıkları bitince yine sözleşip birlikte Mudanya’ya gittik. Halatları çözdük ve 8 saatlik bir seyirle İstanbul’a ulaştık.

Arda 80’i yeni sahipleriyle İstanbul’a götürdük…

İngilizce “easier said than done” sözünün telaffuzu, kısa ve derin anlamı çok hoşuma gitmiştir. Gerçekten bu bizim için deyimin tam ifadesiyle söylemesi kolay bir süreç oldu. Tekne devri zaten hazırlık, lojistik, koordinasyon vb. detaylarıyla ağır bir gündem. Bir de işin duygusal boyutu var. Tekne ile sahibi arasında gerçekten farklı, sanki at ile binicisi gibi bir ilişki gelişiyor…

Biz eğer Arda80’i sattığımız dönemde yeni teknemizi almamış olsaydık, sanırım hüznümüz daha şiddetli olacaktı. O heyecan bizi teskin etti sanırım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.