Motor değişikliği

Geçen hafta teknemizi yeni sahibine devrettik. Arda 80, artık SAKİN oldu, İstanbul’a gelin gitti. 🙂

Daha önce yazmıştım, iki sezon önce bizim barınakta benimkiyle beraber 7-8 teknenin dıştan takma motorları çalınmıştı.

Adamlar yakalandı, tutuksuz yargılanıyorlar, mahkeme halen sürüyor. Bu arada hukuken teknenin kıçında açıkta bulunan bir motorun çalınmasının suç niteliği bakımından “daha hafif” bir hırsızlık olduğunu da öğrenmiş olduk.

Ben çalınan motorun aynısını (Honda 9.9 hp) Silivri’den ikinci el olarak satın almış, tekneye takmıştım. Bu motor limanda kayıtlı bir tekneden düşürülmüş, sahibine de “sahiplik belgesi” verilmişti. Noterden “Motor Bloğu Satış Sözleşmesi” ile motoru devraldım. Beyan ettiğim satış bedeli üzzerinden %6 harç bedeli ödedim.

Bizim teknenin devrini yaparken motor değişikliğini de yapmak istedik. Bana motorun faturası, CE belgesi vb getirin dediler. Biz de tüm bunların Silivrideki dosyasında mevcut olduğunu, elimizde limandan alınmış sahiplik belgesi ve noterden devir sözleşmesi olduğunu beyan ettik.

Mudanya’dan Silivri’ye gidip gelmek, zaman – para vb. itiraz edince, Silivri’ye telefon edin bize mail atsınlar dediler. Sanki itiraz etmesek söylemeyeceklerdi.

Aradım, karşıma çok hayırlı bir adam çıktı. “Elinizde limandan alınmış belge varken neden bunları sizden istiyorlar ki, devletin elinde bu kayıtların olduğu belli, vatandaşa zorluk çıkarıyorlar” deyip bizim limandaki çalışanlara kızdı. Sağ olsun, birkaç dakika içinde de evrakları Mudanya liman başkanlığına maille gönderdi.

Ama konu hemen bitmedi tabii…

Bu defa da, benim motor değişikliği işlemimle, ruhsat devir işleminin ayrı ayrı işlemler olduğunu, dolayısıyla önce benim vergi dairesine bağlama ruhsatı harcı ödeyip motor değişikliğini yaptırmam gerektiğini, sonra da yeni sahibine yeni motorla devir yapılacağını söylediler.

Tekrar vergi dairesine gidip kendi adıma 770,20 TL daha ödedim. Limana da eski motor için sahiplik belgesi istemeyeceğime ve daha sonra hak talep etmeyeceğime dair beyanda bulunmamı istediler. Yazıp verdim.

Her neyse, işimizi sonunda hallettik.

Motor değişikliğinde böyle detaylar varmış…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir